19th Ave New York, NY 95822, USA

Radyo Spotu

Radyo Spotu

Televizyon veya radyo gibi geleneksel medya ile reklam yaparken, reklam alanına genellikle “reklam yeri” denir. Bu lekelerin uzunluğu, tipik olarak 30 saniye veya 60 saniye arasındadır. Bu tür bir medya için bir reklam oluştururken, hedef kitlenize etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlamak için hem biçim hem de medyayı anlamak önemlidir.
Radyo reklam spotları hazırlamak profesyonel oyuncu veya seslendirme sanatçıları tarafından gerçekleştirilir. Reklam verenler, bir gün boyunca hangi noktaların duyulmasını istediklerini ve hangi spotlarının yer almasını istediklerini seçebilirler. Bazı programlar, dinleyiciliğine ve gösterinin yayınlandığı günün saatine bağlı olarak bir reklam alanı için daha fazla ücret alabilir. Radyonun en çok otomobillerde dinlendiği göz önüne alınırsa sabah saatleri ve eve dönüş saatleri radyo spotlarının en çok dinleneceği zaman dilimleridir.
Radyo Spotu, başlık, alt başlık, gövde ile marka ve slogandan oluşur. Metinler firmanın hedefine, ürünün niteliğine göre belirlenir. Başlığın ana görevi, dinleyicinin ilgisini çekmek, dinleyiciyi yakalamaktır.